نهضت آهستگی
نوشته ی: از صفحه ی رضا کوچک زاده

(نوشته‌ی دیگران؛ از صفحۀ رضا کوچک‌زاده)

١٨ سال پيش در شرکت سوئدى ولوو Volvo استخدام شدم. کار کردن در اين شرکت تجربه‌ی جالبى براى من آورد. اين‌جا هر پروژه‌اى حداقل ٢ سال طول مي‌کشد تا نهايى شود؛ حتا اگر ايده‌ی ساده و واضحى باشد. اين قانون اين‌جاست.
جهانى شدن (Globalization) باعث شده همه‌ی ما در جست‌وجوى نتايج فورى و آنى باشيم. و اين مشخصاً با حرکت کند سوئدي‌ ها تناقض دارد. آن‌ها معمولا نشست‌های بسیاری برگزار مي‌کنند، بحث مي‌کنند، بحث مي‌کنند، بحث مي‌کنند و خيلى به آرامى کارى را پيش مي‌برند. ولى در انتها، اين شيوه هميشه به نتايج به‌ترى مي‌انجامد. به عبارت ديگر:
1- سوئد در حدود 450000 کيلومتر مربع وسعت دارد.
2- سوئد حدود 9 ميليون جمعيت دارد.
3- استكهلم، پايتخت سوئد كه به پايتخت اسكانديناوي نيز مشهور است حدود 78000 نفر جمعيت دارد.
4- ولوو، اسکانيا، ساب، الکترولوکس و اريکسون برخى از شرکت‌هاى توليدى سوئد هستند.
نخستين‌روزهايي كه در سوئد بودم، يکى از هم‌کارانم هر روز صبح با ماشينش مرا از هتل برمي‌داشت و به محل کار مي‌برد. ماه سپتامبر بود و هوا کمى سرد و برفى. ما صبح‌ها زود به کارخانه مي‌رسيديم و هم‌کارم ماشينش را در نقطه‌ی دورى نسبت به ورودى ساختمان پارک مي‌کرد. در آن زمان، ٢٠٠٠ کارمند ولوو با ماشين شخصى به سر کار مي‌آمدند.
روز اول، چيزى نگفتم؛ همين‌طور روز دوم و سوم. روز چهارم به هم‌کارم گفتم جاى پارک ثابتى داري؟ چرا ماشينت را اين‌قدر دور از در ورودى پارک مي‌کنى در حالى که جلوتر هم جاى پارک هست؟
او در جواب گفت؛ براى اين که ما زود مي‌رسيم و براى پياده‌رفتن وقت داريم. اين جاها را بايد براى کسانى
بگذاريم که ديرتر مي‌رسند و به جاى پارکى نزديک‌تر به در ورودى نیاز دارند تا به موقع به سر کارشان برسند. تو اين‌طور فکر نمي‌کني؟
(ميزان شرمندگى مرا خودتان حدس بزنيد!)
اين روزها، جنبشى در اروپا راه افتاده به نام غذاى آهسته (Slow Food). اين جنبش مي‌گويد مردم بايد به آهستگى بخورند و بياشامند، وقت کافى براى چشيدن غذاي‌شان داشته باشند، و بدون هرگونه عجله و شتابى با افراد خانواده و دوستان‌شان وقت بگذرانند. غذاى آهسته نقطه‌ی مقابل غذاى سريع (Fast Food) و الزاماتى که در سبک زندگى به همراه دارد قرار مي‌گيرد. غذاى آهسته پايه‌ی جنبش بزرگ‌ترى‌ست که توسط مجله‌ی بيزنس طرح شده و يک «اروپاى آهسته» ناميده شده. اين جنبش اساساً حس شتاب و ديوانگي پدید آمده بر اثر نهضت جهانى شدن را زير سوال مي‌برد. نهضتى که کميّت را جاي‌گزين کيفيت در همه‌ی شئون زندگى ما کرده است.
مردم فرانسه با وجودى که ٣٥ ساعت در هفته کار مي‌کنند، از آمريکایي‌ها و انگليسي‌ها مولدترند.
آلماني‌ها ساعت کار هفتگى را به 28/8 ساعت کاسته‌اند و دیده‌اند که بهره‌ورى و قدرت
توليدشان ٢٠% افزايش يافته. اين گرايش به آهستگى و کندکردن جريان شتاب‌آلود زندگى، حتا
نظر آمريکایي‌ها را هم جلب کرده است.
البته اين گرايش به عدم شتاب، به معنى کم‌تر کار کردن يا بهره‌ورى کم‌تر نيست. بل‌که به معنى انجام کارها با کيفيت، بهره‌ورى و کمال بيش‌تر، با توجه بيش‌تر به جزئيات و با استرس کم‌تر است. به معنى برقرارى دوباره‌ی ارزش‌هاى خانوادگى و به دست آوردن زمان آزاد و فراغت بيش‌تر است. به معنى چسبيدن به اکنون در برابر آينده‌ی نامعلوم و تعريف‌نشده است. به معنى بها دادن به يکى از اساسي‌ترين ارزش‌هاى انسانى يعنى ساده زندگى کردن است.
هدف جنبش آهستگى، محيط‌هاى کارى کم‌تنش‌تر، شادتر و زایاترى‌ست که در آن‌، انسان‌ها از انجام دادن کارى لذت مي‌برند که چه‌گونگى انجامش را به خوبى می‌دانند. اکنون زمان آن فرا رسيده که بمانیم و بیندیشیم که چه‌گونه شرکت‌ها به توليد محصولاتى با کيفيت به‌تر، در محيطی آرام‌تر و بي‌شتاب و با بهره‌ورى بيش‌تر نياز دارند.
× بسيارى از ما زندگى‌مان را به دويدن پشت سر زمان مي‌گذرانيم اما تنها هنگامى به آن مي‌رسيم که بر اثر سکته‌ی قلبى يا در تصادف رانندگى به خاطر عجله‌ی رسيدن به قرارى بميريم.
× بسيارى از ما آن‌قدر نگران و مضطرب زندگى‌مان در آينده هستيم که زندگى کنونی‌مان، يعنى
تنها زمانى که واقعاً هست را فراموش مي‌کنيم.
× همه‌ی ما در سراسر جهان، زمان برابرى در اختيار داريم. هيچ‌کس بيش‌تر يا کم‌تر ندارد. تفاوت در اين است که هر يک از ما با زمانى که در اختيار داريم چه مي‌کنيم. ما نياز داريم که هر لحظه را زندگى کنيم.
به گفته‌ی جان ‌لنون، خواننده‌ی معروف؛ زندگى چيزى‌ست که براى تو اتفاق مي‌افتد، در حالى که تو سرگرم برنامه‌ريزي‌هاى ديگرى هستى.
* به شما تبريک مي‌گويم که تا پايان اين مطلب را خوانديد. بسيارى هستند که براى هدر ندادن زمان، از میانه آن را رها مي‌کنند تا از قافله‌ی جهانى شدن بازنمانند!


جمعه ، ۲۲ فروردین ۱۳۹۳، ساعت ۱۶:۲۷:۰۸

نظرات :

نظر شما چیه؟
نام شما: * لطفا نام خود را به صورت کامل وارد نمایید.تعداد کاراکترها بیش از حد مجاز است.
متن نظر: *
رمز امنیتی:
رمز امنیتی
سلام.
برای ارتباط با من، پیام خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید. با تشکر از شما.
نام شما: *
ایمیل: * صحیح نیست!
شماره تماس: (اختیاری)
موضوع پیام:
متن: *
رمز امنیتی:
رمز امنیتی