-1 وب سایت شخصی میثم خدادادی - معرفی و دانلود موسیقی - موسیقی متن مستند خانه (Home)
موسیقی متن مستند خانه (Home)
عکس مربوط به موسیقی متن مستند خانه (Home)
آرماند آمار (Armand Amar)

این فیلم ساخته ی یان آرتور برتراند می باشد. از نظر من این فیلم جزو شاهکارهای تأثیرگذار در عالم سینما می باشد. نگاهی که این فیلم از آن صحبت می کند، همان گمشده ای است که زمانه ی ما همچنان نمی خواهد گمشدن اش را بپذیرد.
موسیقی متن این مستند نیز از شاهکارهای موسیقی متن فیلم می باشد.

مستند "خانه" (Home) زیبایی های بی نظیری از وطن خاکی ما انسان ها را به تصویر کشیده است؛ به طوری که در حین تماشای فیلم احساس می کنی فریم به فریم به تماشای عکس نشسته ای. یان آرتوس برتراند عکاس است و چنانچه گفته شده، این نخستین تجربه ی کارگردانی اوست که به حق تجربه ی زیبایی است. اما از این فیلم هرچقدر هم به قطعاتی از عکس شبیه باشد، همانقدر به سمفونی زیبایی از موسیقی ملل شباهت دارد که در زمینه ی تصاویر بیننده را در خود غرق می کند، بی آنکه متوجه باشد.
موسيقي این فیلم را "آرماند آمار" (Armand Amar) یکی از بهترین موسیقی دانان فرانسه ساخته است. وی متخصص صدا و موسیقی جهانی است و ترکیبی از انواع فرهنگها در بطن موسیقی فیلم پیاده کرده است، ایده ای که در تناسب با تصویر خلاقانه ی فیلم دارد.

در دقیقه ی 64 فیلم، آنگاه که تصاویر خیره کننده ای از یک جنگل سحرآمیز را می بینیم، نوایی از موسیقی ایرانی شنیده می شود که آدمی را به عمق درون خود می کشد؛ تو گویی آن جنگل طبیعت زمین نیست، بهشت گمشده ی درون توست و آن ناله های تو به هنگام هبوط از فردوس. نوایی که در آن لحظه شنیده می شود، صداي زيباي اشكان كمانگري است که شعري از اقبال لاهوري را می خواند: "به جهان دردمندان تو بگو چه كار داري..." و ني سيد محمد هنجاني و كمانچه سينا آهن آبادي که ترجمان این نغمه ی آسمانی شده اند برای همه ی دنیا ...
در مستند "خانه" مراد فیلم ساز نشان دادن تصویری از زمین است، فراتر از مرزها و اینکه اینجا خانه ی همه ی ماست و هر اتفاقی در آن بیافتد، به پای همه نوشته خواهد شد. او آشکارا خواسته از تقسیم بندی های ملی و قومی و سرزمینی فراتر رفته و جهان را کل واحدی نشان دهد که ما اغلب قادر به فهم آن نیستیم. و موسیقی هم چه نیکو این مراد را یاری کرده است. تصویر هرچقدر هم به زبان مشترک انسان ها نزدیک شود، باز رنگ و بویی از تفاوت دارد اما موسیقی در حقیقت زبان مشترک انسان هاست. چه نیکو گفته مولانا " بانگ گردش های چرخ است این که خلق / می نوازندش به تنبور و به حلق / ما همه ابنای آدم بوده ایم / در بهشت این لحن ها بشنوده ایم". به راستی که موسیقی این فیلم، لحنی است که در بهشت بشنودها یم.
اما آنچه پس از دیدن این مستند، جای تاسف برای مخاطب ایرانی باقی می گذارد، وقتی است که فیلم تمام می شود و هیچ منظری از مناظر ایران زیبا در آن دیده نمی شود و حتی در تيتراژ پاياني فيلم كه با تصاوير بسيار چشمگير و فريبنده همراه با نام كشور ها رو به رو مي شويم اثري از ایران و نام ایران عزيز به چشم نمي خورد. این درحالی است که موسیقی به کار گرفته شده، حکایت از آشنایی دقیق عوامل فیلم با ایران و فرهنگ ایرانی دارد.

آرماند آمار آلبوم هاي بسياري داشته و يكي از آلبوم هاي زيباي وي بابا عزيز نام دارد كه موسیقی فیلمی به همین نام به كارگرداني ناصر خمير است كه در ايران و تونس فيلم برداري شده است. در اين فيلم پرويز شاهين خو، مريم حميد و مرحوم حسين پناهي هنرنمايي كرده اند. قطعه دوم از موسيقي متن فيلم با عنوان بابا عزيز يكي از زيباترين هاي اين فيلم است كه با اجراي بسيار زيباي لوون ميناسيان با ساز دودك همراه است.
بابا عزيز سيمرغ بلورين جشنواره فجر را نيز در كنار ساير جوايز خود به همراه دارد.عكس هاي حسين پناهي و مراسم خاص دراويش نيز در كاور روي جلد اين آلبوم به چشم مي خورد. اما ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست كه مرداد ماه سال گذشته نمايشگاهي به مناسبت نكوداشت آثار يان آرتوس برتراند، عكاس و هنرمند فرانسوي در ایران برگزار شد. اين برنامه با عنوان شش ميليون بقيه، به همت انجمن معماران ايران و ساير انجمن هاي مرتبط با هنر هاي تجسمي د رفرهنگستان هنر برگزار شده است.برتراند از جمله عكاساني است كه شش سال از عمرش را وقف عكاسي از زمين كرده است.

او در اين مدت با هلیکوپتر زمين را در نورديده و از آن بالا عکس گرفته است. خودش در اين باره مي گويد: «هر ماه دو هفته کاري سخت را پيش رو داشتم، عقب گردي هم در کار نبود.
اما شغل اصلي «برتراند » در زندگي خلباني «بالون » بود. خودش مي گويد: «از همين طريق به عکاسي هوايي علاقه مند شدم ». در 30 سالگي به مدت سه سال خانواده شيرها را در «کنيا » دنبال کرد و گفت: «اينجا بود که دريافتم عکاسي مديومي عالي براي روايت پدیده ها است».
نمايشگاه هاي بسياري از کارهاي او در کشورهاي مختلف تشيکل شد و تا چند سال آينده نيز برنامه نمايشگاهي او برپاست. يک نمايشگاه او تنها در پاريس بيش از دو ميليون بيننده داشت. او در سال 1991 آژانس عکس Altitude در راه اندازي کرد و از آن هنگام به جمع آوري عکس هاي هوايي دنيا پرداخت.

در قسمتی از این مستند، موسیقی سنتی ایرانی با صدای اشکان کمانگری پخش می شود:« به جهان دردمندان … تو بگو چه کار داری ؟ »

معرفی فیلم

بهترین های موسیقی متن این فیلم را از سرور اصلی (لینک مستقیم) دانلود کنید.

   کاربر گرامی، برای مشاهده لینک دانلود می بایست وارد سایت شوید، ورود به سایت
   و یا در صورتی که هنوز ثبت نام نکرده اید، ثبت نام کنید.


تعداد دانلود: 203 بار
جمعه ، ۱۴ مهر ۱۳۹۱، ساعت ۱۶:۲۶:۵۳

نظرات :
عکس نظر دهنده سعید
خوب است
درج شده در روز سه شنبه , ۲۱ خرداد ۱۳۹۲ ، ساعت: ۱۴:۲۵:۴۶
عکس نظر دهنده میثم
نمی شه بهش گفت خوب، چون خوب نیست، عالیه، واقعا عالیه !
موسیقی این فیلم عالیه، خود فیلم هم که فوق العاده ست.
درج شده در روز شنبه , ۲۳ شهریور ۱۳۹۲ ، ساعت: ۱۶:۱۳:۳۳


نظر شما چیه؟
نام شما: * لطفا نام خود را به طور کامل وارد نمایید.تعداد کاراکترها بیش از حد مجاز است.
متن نظر: *
رمز امنیتی:
رمز امنیتی
سلام.
برای ارتباط با من، پیام خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید. با تشکر از شما.
نام شما: *
ایمیل: * صحیح نیست!
شماره تماس: (اختیاری)
موضوع پیام:
متن: *
رمز امنیتی:
رمز امنیتی