فداکاری
تعداد بازدید: 1617 بار

فداکاری یکی از مفاهیمی است که سال هاست ذهن مرابه خود مشغول کرده. اینکه چه اتفاقی در ذهن و روان انسان می افتد که انسان حاضر به فداکاری می شود ؟ حاضر به از دست دادن می شود . . و اینکه چیزی که بعد از آن به دست می آید، چقدر ارزشمند است، و چقدر ما را ارضا می کند که گاهی به راحتی با فداکاری چیزهای بسیاری را از دست می دهیم.
سال ها پیش این مفهموم را خیلی هم نمی شناختم، اما باز هم دیدن آن در تکه ای از زندگی مرا به شدت متأثر می کرد، تأثیرش خیلی زیاد بود، هنوز هم هست و به راحتی اشک مرا بیرون می آورد. بعدها آرام آرام سعی کردم آن را بفهمم و بیشتر آن را بشناسم. لذت عجیبی دارد، گویی جایی در درون مان ارضا می شود. مثل این است که به شکلی از بودن و شکلی از زندگی نزدیک می شویم که تکه یا تکه هایی در درون ما آن را دوست دارند و می خواهند ما آنگونه زندگی کنیم.
بعد از آن حسی سبک آدم را فرا می گیرد. یک آدم بالغ باید بتواند سبکی یا سنگینی را بفهمد و آن را در خود بشناسد. گاهی کارهایی ما را سنگین می کنند، مثل کمک نکردن به کسی که می توانستیم کمک کنیم، مثل دروغ گفتن، مثل گفتن سخنان نا مناسب و رنجاندن کسی، اما بعضی کارها عجیب آدم را سبک می کنند و این فداکاری از همین نوع کارها است. لذت ناب آن زمانی تجربه می شود که فقط خودمان بدانیم و خودمان. البته اینجا، یعنی رسیدن به چنین وضعیتی، همان جایی است که انسان قدم های بزرگی در راه بلوغ و خودشناسی خود برداشته است، اینکه حتا برای انجام چنین کار بزرگی، کاری که تحسین دیگران را به دنبال دارد، دیگر نیاز به نمایش و نشان دادن آن به دیگران نیست. آری اینجا همان نقطه ای است که حرکت در راه رشد فردیت آغاز شده است. همان نقطه ای است که پی های بلوغ روانی گذاشته شده اند و حالا باید آرام آرام آن را پیش برد.


جمعه ، ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۵، ساعت ۱۸:۱۵:۴۹

نظرات :

نظر شما چیه؟
نام شما: * لطفا نام خود را کامل وارد نمایید.تعداد کاراکترها بیش از حد مجاز است.
متن نظر: *
ایمیل: لطفا ایمیل خود را با فرمت صحیح وارد نمایید.
وب سایت: لطفا آدرس را صحیح وارد نمایید
 
صد و بیست و نه =
سلام.
برای ارتباط با من، پیام خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید. با تشکر از شما.
نام شما: *
ایمیل: * صحیح نیست!
شماره تماس: (اختیاری)
موضوع پیام:
متن: *
رمز امنیتی:
رمز امنیتی