موجودات خطرناک دنیای ما
تعداد بازدید: 642 بار

دنیای ما همیشه از آدم‌هایی صدمه خورده که تصور می‌کردند همه چیز را خیلی می‌دانند.

اینکه یک آدم چیزی را نداند اشکالی ندارد، اشکال آنجا به‌وجود می‌آید که شخصی چیزی را نداند و از ندانستن خود بی‌خبر باشد. وقتی شخصی چیزی را نداند و از این ندانستن بی‌خبر باشد، تصور می‌کند که آن چیز را می‌داند. بنابراین در برخورد با مسئله در موضعی قرار دارد که گویی مسئله را می‌داند.

در واقعیتِ جهان، آدمی که آگاهی او کامل است، وجود ندارد. در حالتی ایده‌آل، معمولا آدمی که از یک مقوله آگاهی دارد، از جنبه‌هایی از آن مقوله که به آن آگاهی ندارد نیز باخبر است، بنابراین آگاهی دارد که تا کجا می‌داند، تا کجا می‌تواند پیش برود، تصمیم بگیرد یا از چه مرحله‌ای باید مشاوره بگیرد. اما وقتی شخصی مسئله‌ای را نداند و از این ندانستن بی‌خبر باشد، هیچ محدودیتی برای خود قائل نیست، چون هم از ابعاد مسئله بی‌اطلاع است، هم از ابعاد بی‌خبری خود.

این موجود خود را شخصی ارائه می‌کند که خیلی می‌داند، یعنی در رفتارش، این دانستن را مدام و به صورت برجسته ارائه می‌کند، چون از ندانستن خود بی‌خبر است.

چُنین موجودی خطرناک است، خیلی هم خطرناک است. چُنین موجودی به دلیل آگاهی نداشتن از محدودیت‌ها، خود را مجاز به انجام خیلی کارها می‌داند. این موجود به اطرافیان خود و به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند، صدمه می‌زند. صدمه‌ای که شاید به اندازه‌ی تاثیرگذاری‌اش بزرگ باشد. اما او با اعتماد به نفس بالا، مدام این صدمه‌ها را می‌زند و همچنان از کاری که می‌کند، بی‌خبر است.


شنبه ، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸، ساعت ۱۶:۴۹:۵۳

نظرات :

نظر شما چیه؟
نام شما: * لطفا نام خود را کامل وارد نمایید.تعداد کاراکترها بیش از حد مجاز است.
متن نظر: *
ایمیل: لطفا ایمیل خود را با فرمت صحیح وارد نمایید.
وب سایت: لطفا آدرس را صحیح وارد نمایید
 
صد و بیست و نه =
سلام.
برای ارتباط با من، پیام خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید. با تشکر از شما.
نام شما: *
ایمیل: * صحیح نیست!
شماره تماس: (اختیاری)
موضوع پیام:
متن: *
رمز امنیتی:
رمز امنیتی