یک سال گذشت !!
تعداد بازدید: 1365 بار

یک سال پیش در همین روز، دهه ی چهارم زندگی ام شروع شد. با وجود گذشت یک سال، اما همچنان درک درهه ی چهارم برایم سخت است. در چنین روزهایی افکاری عمیق و عجیب به آدم هجوم می آورند. لحظه هایی که یاد تعداد سال های زندگی ات می افتی و شکه می شوی، لحظاتی که انگار می خواهی از خودت حساب بکشی و از خودت می پرسی تا الآن چه کاری کردی در این دنیا ؟ ؟ لحظاتی که به روند فرسوده شدن می اندیشی، لحظاتی که باز زمان برایت خودنمایی می کند و آنقدر هم قدرتمند است که میخکوب ات می کند سر جای خودت.
در میان تمام این حس ها، کمی نیز حس گیجی دارم، چه اتفاقاتی افتاده ؟ الآن کجای زندگی ام هستم ؟ قرار است چه کنم ؟ قرار است کجا باشم ؟ و از این جور سوال ها.

درست که در این یک سال درس را ادامه دادم، درست که در این یک سال تخصص ام را در وب بالا بردم، درست که کمی هم به فکر خانه و پس انداز و این چیزها افتادم، درست که برای آینده ام برنامه هایی ریختم، درست که قرار است پروژه های بسیار عالی و بزرگی را انجام دهم، اما، خودم خوب می دانم که هدف از زندگی من انجام هیچ کدام از این کارها نبوده است. هیچ کدام از این ها مسئله ی اصلی نبوده اند، هیچ وقت، و هنوز هم نیستند. مسئله این است که من نسبت به خودم کجا بودم و چقدر حرکت کردم و الآن کجای جهان خودم هستم، چقدر توانستم روح و ذهن و روان ام را پاک و آرام کنم، چقدر توانستم آگاهی ام را از خودم و از این جهان بالا ببرم. مسئله ها همین ها هستند. بقیه مسائل جانبی هستند که تنها قرار است به همین ها کمک کنند.

امسال اتفاقات زیادی افتاد. دو تا از سخت ترین ها پاس شدن ریاضی 1 و ریاضی 2 بودند. :) چند وب سایت درست کردم. برنامه های خیلی خوبی برای آینده ی کاری خودم ریختم و پروژه هایی که کم و بیش شروع شدند. تکلیف ام با خودم مشخص تر از گذشته شد، سر درگمی ها کمتر شدند، خیلی از درگیری های درونی ام تمام شدند، راست اش طرف های درگیر به این نتیجه رسیدند که جنگ دردی را دوا نمی کند و حتا دردها را بیشتر هم می کند و تصمیم گرفتند با صلح، آرام آرام شرایط را بهتر کنند و با کمک هم زندگی قشنگ تری را بسازند، همچنین نتیجه گرفتند که زندگی ارزش اش بیش از این هاست که به جنگ و درگیری بگذرد. و شاید از همه مهم تر تغییر نظرم در مورد ازدواج بود. همکلاسی و دوست عزیزی تمرکز کرد و با پشتکار خوبی که از خودش نشان داد، اطلاعاتی را انتقال داد که در نهایت باعث شد به ازدواج به طور کاملا جدی فکر کنم و به این نتیجه برسم که ازدواج از جمله مواردی است که می تواند در جهت رشد و بلوغ روانی و تکامل انسان بسیار موثر باشد، یا بهتر، تکامل دو انسان در کنار یکدیگر. البته منظور من این نیست که ازدواج به طور قطع خوب است، نه، هیچ چیز نمی تواند به طور قطع تا این اندازه خوب باشد، در دنیای نسبی ما، همه چیز بستگی به برخورد و نگاه و موضع ما دارد، منظور این بود که ازدواج از جمله مواردی است که اگر در آن درست و با آگاهی کافی قدم گذاشته شود، می تواند شرایط بسیار خوبی را برای رشد و بلوغ و آگاهی و تکامل بیشتر فراهم کند.

در سالی که گذشت باز هم آدم های دیگری را دیدم، آدم هایی که در ذهن ام تصویری از آنها نداشتم. این شهر همه جوره آدم دارد. اما زمانی که کمی دقیق تر می شوی، چیزهای خوبی ازشان در می آید، دیدن ریزه کاری های شخصیت ها جالب است. همه شان می توانند تجربه های خوبی برای من باشند، و البته دست مایه های فوق العاده ای برای نوشتن.
. .
و آدم هایی که نسبت به سال قبل چیز دیگری شده اند. او که برای ام کیک خرید، حالا تنها یک اس.ام.اس می زند و او که خود را رفیق نزدیک می خواند و حالا دو یا سه تا خیابان بیشتر فاصله ندارد، با ایمیل تبریک می گوید. اما مهم تر از این ها، آدم هایی هستند که ایمیل شان شد اس.ام.اس، اس.ام.اس شان شد تماس، تماس شان شد دیدار و در هر صورت رابطه عمیق تر و صمیمی تر شد. مثل این می ماند که سرمایه های زندگی همین ها هستند، نه آدم ها، که خود من. می شود این طور گفت که من در برخورد با این ها توانسته ام آدم بهتری باشم، صمیمی تر باشم، رفیق تر باشم، مهربان تر باشم، و همین شکل بودن خودم است که ارزشمند است. اینکه توانستم در تکه هایی از زندگی ام آدم بهتری باشم.

از دهه ی چهارم یک سال گذشت. تصورم این است که این دهه، مهم ترین دهه ی زندگی است. تصور می کنم در این دهه است که زندگی میوه می دهد، همان میوه هایی که در سال های قبل کاشته شده اند. نمی دانم. به طور قطع زندگی آدم ها با هم فرق دارد. اما در مورد زندگی من این گونه است که این دهه را دارم آگاهانه تر از قبل سپری می کنم. نه به این معنا که به نسبت سن و بلوغ و آگاهی و . . . آگاهانه تر شده است، نه، به این معنا که دوره ی جدیدی است و جنس آگاهی اش متفاوت است.یکشنبه ، ۱۶ تیر ۱۳۹۲، ساعت ۰۰:۱۱:۳۷

نظرات :

نظر شما چیه؟
نام شما: * لطفا نام خود را کامل وارد نمایید.تعداد کاراکترها بیش از حد مجاز است.
متن نظر: *
ایمیل: لطفا ایمیل خود را با فرمت صحیح وارد نمایید.
وب سایت: لطفا آدرس را صحیح وارد نمایید
 
صد و بیست و نه =
سلام.
برای ارتباط با من، پیام خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید. با تشکر از شما.
نام شما: *
ایمیل: * صحیح نیست!
شماره تماس: (اختیاری)
موضوع پیام:
متن: *
رمز امنیتی:
رمز امنیتی