رابطه ی پول و خوشبختی (1)
تعداد بازدید: 1540 بار

یک آدم هایی هستند که تصور می کنند اگر به مقدار مشخصی پول دست پیدا کنند، کلیه مشکلات شان حل خواهد شد. این تا حدی درست است، اتفاقاتی در زندگی هست که به خاطر عدم وجود پشتوانه های مالی به وجود آمده اند.

خب، گاهی دوست داشتن های آدم ها با پول گره می خورد. گاهی چیزی که دوست داریم باشد یا اتفاق بیفتد به پول وابسته است. این ها را کاری نمی شود، هستند. البته هستند به معنای تعیین موضع ما نیست. درست است که هستند اما باز هم باید در انتخاب مواضع برای این رویارویی با این اتفاق دقت کرد و در کل انتخاب موضع ما دست خود ماست.

اما مسئله این است که بسیاری از عوامل بر هم زننده ی تعادل روحی و روانی ما به پول ارتباطی ندارد. اینکه بسیاری اوقات آنها را در پول یا چیزهای مشابه جستجو می کنیم به دلیل تنبلی و نداشتن صداقت با خودمان است. وجود تنبلی در ما دوست دارد مقصری دم دست پیدا کند و همه چیز را به گردن او بیندازد. یافتن مقصر اصلی همیشه سخت است. سخت است چون با اندازه ای که خودمان بودن در وجود ما باقی مانده هم خوانی ندارد. اینکه با خودمان، همان خود اصلی و واقعی مان روراست باشیم، لازمه ی یافتن مقصر اصلی است.

پول دم دستی ترین و سطحی ترین مقصری است که می توان برای ناخوشی های زمان ما پیدا کرد.

بر هم خوردن تعادل روحی و روانی ما آدم های این شهر، به دلیل نبود پول و موارد مادی نیست، یک دلیل آن علم و تکنولوژی های بی شماری هستند که توانستند به منابعی دسترسی پیدا کنند که سرمایه های جوامع را به طرز غیرقابل تصوری افزایش دهد. شاید دلیلی دیگر وجود ناخوشی ها نزد آدم های با قدرت مالی بالا باشد، و احتمالا در این زمینه دلایل بسیاری یافت می شود. این بر هم خوردن تعادل در سلامتی جسمی و روانی ما، به شکل نگاهی که به زندگی پیدا کرده ایم و متعاقب آن به شیوه ای که بر مبنای نگاه خود زندگی کرده ایم بر می گردد. جریان بزرگ شهر و فضای موجود با قدرت هر چه تمام ما را مسخ کرده است، طوری که تبدیل به قطعه ای شده ایم که در خدمت این جریان بزرگ نقش خود را بی چون و چرا بازی می کنیم.

این فلسفه و نگاه که انسان جایگاه خودش را در زندگی بیابد و در راستای تعادل جهان بزرگی که ما هم جزئی از آن هستیم و در آن زندگی کنیم، قدم بردارد به تصور من کاملا درست است. تعادل یعنی هر چیزی سر جای خودش باشد. ما هم به عنوان جزئی از این جهان اگر بتوانیم سر جای خودمان قرار بگیریم به حفظ تعادل در گستره ای بزرگ کمک کرده ایم. و از آنجایی که مفهوم تعادل و سلامتی در همه جای این جهان یکی است، این کمک، و این تلاش و این شکل از بودن، همان تلاش برای سلامتی و تعادل در درون خودمان هم هست.

مسئله اینجاست که این فضای شهرنشینی شلوغ که عجله از خصوصیات اساسی آن است، با فضای جهانی که در زندگی می کنیم سازگار نیست.

حالا اگر بپذیریم که ما در ساخت زندگی آینده ی خود نقش داریم، می توانیم این را هم بپذیریم که شاید اشکال موجود در زندگی الآن ما، نتیجه ی شکل و شیوه ی زندگی ما در گذشته ی خودمان است. اما فهم و درک این مسئله به دلیل گذشت زمان زیاد و محو شدن ارتباط بین اتفاقات مختلف، و به دلیل تنبلی و عجله ی همیشگی فضای زندگی مان و به دلیل همان صداقتی که دیگر باخودمان نداریم سخت است.

فضای مملو از عجله در این شهر، فرصت نگاه به زندگی را از زوایای دیگر از ما گرفته است. تمام آنچه که از زندگی می بینیم و می شنویم و می فهمیم شده است یک مشت رفتار مکانیکی و حرف های بدون حس های انسانی و شلوغی و عجله و زمانی که هیچ وقت نداریم و انتظار مدام برای چیزی که نمی دانیم چیست و سر کردن در موبایل و شبکه های اجتماعی و چیزهای این شکلی. اما آیا زندگی فقط همین هاست ؟

فضای شلوغ این شهر و آدم هایی مسخ شده، فرصت و حتی امکان وجود یک نگاه دیگر را نیز از آدم های این شهر گرفته است. بسیاری طوری درگیر شده اند و طوری نقش اعطایی به خود را باور کرده اند و طوری به خودشان فرصت نمی دهند که حتی امکان شکل دیگری از نگاه را نیز متصور نیستند.

من تصور می کنم مشکلات موجود در زندگی و روزگار ما، ناشی از اشتباهات خودمان است، اشتباهاتی که ذره ذره وارد نگاه و شیوه ی زندگی مان شده اند و این وضعیت هم تأثیر طبیعی آنهاست. اتفاق عجیبی نیفتاده است. به طور کاملا عادلانه و طبیعی درگیر زندگی گذشته ی خود شده ایم. خودمان کرده ایم. از ماست که بر ماست.

حسین پناهی می گفت: « اگر ردپای مقصر اصلی ماجرا را دنبال کنیم، سرانجام به خودمان می رسیم »

تمام زندگی و دانه دانه اتفاقات آن در درون ماست که معنا می یابد.


چهارشنبه ، ۲۱ خرداد ۱۳۹۳، ساعت ۱۳:۵۲:۴۲

نظرات :

نظر شما چیه؟
نام شما: * لطفا نام خود را کامل وارد نمایید.تعداد کاراکترها بیش از حد مجاز است.
متن نظر: *
ایمیل: لطفا ایمیل خود را با فرمت صحیح وارد نمایید.
وب سایت: لطفا آدرس را صحیح وارد نمایید
 
صد و بیست و نه =
سلام.
برای ارتباط با من، پیام خود را از طریق فرم زیر ارسال فرمایید. با تشکر از شما.
نام شما: *
ایمیل: * صحیح نیست!
شماره تماس: (اختیاری)
موضوع پیام:
متن: *
رمز امنیتی:
رمز امنیتی